Mikrobiota a nasze zdrowie

Określenie  mikrobiota czasem zwana mikrobiomem odnosi się do całości organizmów, które bytują w naszym ciele i na nim,  do wszystkich bakterii, wirusów, grzybów, pierwotniaków i ewentualnie robaków,  a także ich genów. Różne zakamarki ciała zamieszkuje zawrotna liczba stu trylionów mikrobów, należących do tysięcy różnych gatunków. Tylko w jednej kropli płynu w jelicie grubym znajduje się ponad miliard bakterii.

W naszym przewodzie pokarmowym żyje niemal 2 kg mikroorganizmów, które tworzą mikrobiotę jelitową. Śmiało zaryzykować można stwierdzenie, że w zależności od tego, jakie bakterie dominują w naszym jelicie, będą to 2 kg zdrowia lub choroby. Materiał genetyczny  drobnoustrojów stanowi 99% genotypu człowieka. Nie wszystkie  są dla nas dobre, ale to właśnie one, decydują o naszym zdrowiu.

Udostępniam prezentację z biologii mojej córki nt mikrobioty jelitowej i zapraszam do lektury

https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vRd4EFIxOo4avX93ADmSJID_mUGjx_FMXKRIbONoIYclKYOYSw7GaKc69ALwZopQ0E3PecKPFMLLNjq/pub?start=false&loop=false&delayms=3000&fbclid=IwAR1iIibUPv1kr_P-PTcTD0AK2f1Q57wmrRbc6NDkQC41aBJ0szwMKZs-kX4&slide=id.p1