DOBRA NATURY, ENERGIA Z DRZEW

Zamieszkałam przy lesie, choć jak każdy na początki marzyło mi się jezioro. szybko jednak mi przeszło. Proste pytanie chcesz się kobieto z miasta wynieść w strefę ciszy, czy zamieszkać w zgiełku nad jeziorem?

Proste pytanie prosta i odpowiedź na nie. na Mazurach jest ponad 1000 jezior, to oznacza, że do każdego i dla każdego do nich blisko a to ciszy i spokoju nie wróży. No i przecież nie siedzimy nad wodą non stop. Kiedy masz z okna widok na ścianę lasu, to codziennie czujesz jego milczącą moc, oczy zwrócone ku tobie, jego wołanie, które wiatr roznosi po po polach:

Choć człowiecze tu w moich zaroślach siebie odnajdziesz, obdarzę cię mocami jakich ci na co dzień brakuje, dam ukojenie. Nauczę Cię patrzeć tak, byś zobaczyć zdołał to, co nas od wieków łączyło, bo przecież drzewa zawsze człowiekowi towarzyszyły. Czy przeżył by bez nich choć jeden dzień? Musimy się jakoś w końcu dogadać zanim równowagę pomiędzy nami całkowicie zniszczysz i sam siebie zabijesz.

Przyzwał mnie las tak do siebie, bajał, stare księgi przypominał . I wiedziałam, już że wybór lasu za dni towarzysza był moim najlepszym z życiowych wyborów. Poznawałam drzewa i ich tajemnice, które ludzie od wieków zbierali. Trochę się z wami tu nimi podzielę. Powoli miejsce moim ulubionym dając.

BRZOZA

Zanim o niej czytać zaczęłam, od zawsze czułam jej opiekuńczą moc. Nasadziłam ich trochę u siebie by móc na nie spoglądać. Pionierka lasów, odważnie jako pierwsza wkracza na nowe tereny rozpoczynając budowę struktury lasu. Czy zatem dziwić może, że z wiedzą kojarzona była i Drzewem wiedzy nazywana a na jej korze starożytną mądrość Indii w Weddach spisano? Leśna Pani, Biała Bogini, Dama Lasu wiązana z irlandzką boginią Brigid, bustwem łaskawym, muzą poetów i patronką rzemiosł związanych z tkaniem i przędzeniem. Dla ludów nordyckich i germańskicj kojarzona z Freyą czy Frygg żoną Odyna. W runach także znajdziemy o niej wzmiankę germańskie Berkana to brzoza, chroniąca matka, opiekunka domowego ogniska.


“Pozwalam się prowadzić po kolejach życia, wierzę, że Runa Berkana zaprowadzi mnie dokładnie tam, gdzie powinienem być z moimi możliwościami i zdolnościami”.

Wiedza o niej sięga czasów neolitu i „matecznych kurchanów” miejsc pochówków i misteriów tam odprawianych związanych ze śmiercią i odrodzeniem. Podwójne kurhany symbolizowały piersi Matki Ziemi, pani narodzin i śmierci. Od tamtych czasów rozpoczął się pochód tego wizerunku brzozy poprzez różne religie, tradycje, mity czy legendy. wielka Bogini epoki paleolitu zwana także Boginią Troistą łączyła w sobie trzy barw brzozy znaczenia: biel- symbolizowała Księżyc ( Luna) i mleko matki,czerwień- reprezentowała krew i czerń – jako noc w nowiu.

Czasem występowała jako jako żeńskie bóstwo bitewne, ale jako obrończyni a nie napastniczka, gdzie takie cechy żeńskiej osobowości jak, dzikość, nieprzewidywalność mogły budzić grozę. Dlatego też w rozwijających się społeczeństwach patriarchalnych te cechy były i nadal są skutecznie tłumione. Zanim to jednak nastąpiło, kult płodności z brzozą związany przejawiał się w tradycji majowego kojarzenia par w zagajnikach brzozowych a w Szkocji wręcz pozwalano tam odstępować od wierności małżeńskiej. No a skoro do brzozy chodzić nie wolno było, gdy się Kościół tym praktykom przeciwstawiał zaczęto brzozy jako drzewka majowe do domów wnosić, co także uciechom służyło.

Brzoza, w czasach pogańskich Słowian, a i później, po wprowadzeniu chrześcijaństwa, uznawana była za drzewo chroniące przed złymi duchami. Dlatego też z brzozowych witek wyrabiano miotły (wymiatano nimi z domu nie tylko śmiecie, ale też wszelkie złośliwe duszki), sadzono brzozy przy grobach, z brzozowych bierwion zbijano krzyże, które stawiano na mogiłach, z brzozowego drewna robiono kołyski dla niemowląt, by brzozowe drewno trzymało Złego z dala od maleńkiego dziecka, brzozowymi gałązkami majono domy na wesela . Wymiatano także stary rok brzozową miotłą zaraz o poranku po nocy przesilenia zimowego 22 grudnia. Kończył się wtedy czas ciemności macicy lub ziemi otaczającej nasienie. Nadchodził czas odrodzenia Słońca.

Moc brzozy jest bowiem silniejsza od mocy nawet podziemnego świata. Na Syberii szamani okazałą specjalnie wybraną brzozę wnosili do jurt by tam wspinając się na jej szczyt odbywali podróż w górę Drzewa Swiata do Niebios by od swych duchowych przewodników uzyskać odpowiedzi na nurtujace ich pytania.

ZASTOSOWANIE BRZOZY

W Silwoterapii (silva z łac. las), inaczej drzewolecznictwo lub drzewoterapia, opartej na kontakcie z przyrodą,która czerpie z naturalnej energii Ziemi i drzew,Brzoza – działa uspokajająco, wycisza, łagodzi napięcie mięśniowe, przyspiesza gojenie ran i pobudza krążenie. Jej energia wypełnia umysł i ciało harmonią. Pomaga w leczeniu dolegliwości kobiecych, takich jak bóle miesiączkowe, pobudza też intuicję, leczy depresję i bezsenność